Prečo sa smejeme ??
21.08.2009 00:00:00
Prečo sa smejeme?
Už bábätka tešia svojich rodičov žiarivým úsmevom. To, že sa bábätka smejú skôr ako sa vedia hovoriť, sedieť alebo liezť, spočíva v tom, že sa to nemusia učiť. Usmievanie je vrodené a univerzálne. Usmievanie má stimulujúci a tým aj posilňujúci účinok na celkový ľudský organizmus. Štúdie kardiológov Univerzity Maryland Medical Center hovorí, že ľudia so zmyslom, pre humor robia mnoho v predchádzaní srdcovému infarktu. Okrem športu, nefajčenia a zdravej výživy sa odporúča aj „smiech od srdca“, ktorý efektívne chráni srdce. Humor posilňuje imunitný
systém, podporuje liečebný proces, redukuje stres a pôsobí aj ako jedna z uvoľňujúcich techník.
Pitie piva znižuje riziko srdcového infarktu.
V odbornom časopise American Journal of Clinical Nutrition uverejnená štúdia potvrdila, že alkoholické nápoje v primeranom množstve môžu chrániť srdce pred srdcovým infarktom a poruchami obehového systému. Predovšetkým primeraný konzum piva účinkuje pozitívnejšie ako primeraný konzum vína. Štúdia potvrdila: - že primeraný konzum pivaznižuje riziko srdcového infarktu až o 50%, - pivári, ktorí pijú pivo v primeranom množstve, žijú dlhšie ako osoby, ktoré nepijú žiaden alkohol alebo ako alkoholici. Tento pozitívny účinok piva spočíva vo vysokom obsahu kyseliny listovej, vitamínu B 6 a B 12. Predovšetkým nedostatok kyseliny listovej vedie k riziku srdcového infarktu a problémom krvného obehu. Práve pivo je dodávateľom tejto kyseliny. Už 1l piva pokrýva asi 1/3 jej odporúčanej dennej potreby. Tým sa potvrdzuje význam primeraného pitia piva ako dôležitého príspevku k zdravej výžive. A primerané množstvo u mužov je1 l piva na deň a u žien 0,5 l na deň.
Arómy škodia zdraviu
Nakupovanie v parfumériách môže byť nielen drahé, ale pre mnohých aj nebezpečné, uvádza časopis o zdraví Healtly Living. Dôvod: vône používané v obchodoch najmä v časoch pred Vianocami môžu vyvolávať ťažké alergie. V ankete uvedeného časopisu 50 % opýtaných pociťuje umelo vyrábané vône v obchodoch ako rušivé, 39% dokonca ako nepríjemné. 42 % opýtaných si myslí, že použitie umelých vôní má neblahé vedľajšie účinky. Zvlášť pred Vianocami sme obkľúčení vôňami. Zlé ale na tom je to, že vône v obchodoch nepochádzajú z vianočných balíčkov alebo čerstvo ozdobenej jedličky, ale z klimatizačných zariadení. A práve tie sú nebezpečné. Týmito vôňami sa do vzduchu dostávajú veľké množstvá chemikálií. Vo svete sa dokonca uvažuje o zákone zákazu vône v obchodoch.
Už žiaden strach zo sklerózy multiplex
Pre mnoho chorých je predstava nevyliečiteľnej choroby a neznámej budúcnosti doslova hororom. K týmto chorobám patrí aj skleróza multiplex, označovaná aj ako MS, jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických zápalových ochorení centrálného nervového systému, t.z. mozgu a miechy. Ešte vždy je táto choroba nevyliečiteľná, ale moderné lekárske prostriedky umožňujú dnes vďaka veľkému pokroku v medicínskom výskume dobrú prognózu. Po viac ako 10 rokoch Interferon-terapie je pacientom s vysoko aktívnou formou MS k dispozícii možnosť liečby pomocou monoklonálnej protilátky Natalinzumab. Dr. Med Tjalf Ziemsen z univerzitnej kliniky v Drážďanoch hovorí, že práve postihnutým vysoko aktívnou formou MS dáva Natalinzumab novú nádej. Natalinzumab pôsobí ináč ako doteraz používané lieky. Protilátka blokuje poškodené imúnne bunky a zabraňuje ich prenikaniu do CNS, čo znižuje zápaly. Ďalšou výhodou je, že protilátka sa podáva ako infúzia pri lekárovi len každé 4 týždne. Do júla 2008 bolo touto terapiou ošetrených 43 300 ľudí na svete a boli potvrdené tieto výsledky.
Komentáre